DETAILS, FICTION AND BADANIE OCT

Details, Fiction and Badanie oct

Details, Fiction and Badanie oct

Blog Article

Z tego powodu zarówno odczyt, jak i późniejsza interpretacja wyników tomografii dna oka powinna zostać przeprowadzona przez doświadczonego okulistę.

Pozwala na wykrywanie nieprawidłowości w zakresie siatkówki, plamki żółtej, nerwu wzrokowego, okołotarczowych włókien nerwowych i struktur przedniego odcinka oka. Na czym polega to badanie i kiedy warto je wykonać?

Jak najwcześniejsze wdrożenie leczenia znacznie zwiększa szanse na pełen powrót do zdrowia lub zahamowanie write-upępujących zmian – nie warto więc zwlekać!

Inne choroby siatkówki, w przypadku których należy wykonać badanie OCT to centralna retinopatia surowicza, retinopatia cukrzycowa, czy dystrofie siatkówki.

Badanie SOCT jest bezbolesne, nieinwazyjne i całkowicie bezpieczne, również dla kobiet w ciąży oraz karmiących piersią.

Optyczną koherentną tomografię dna oka wykonuje się również u osób ze zdiagnozowaną cukrzycą. Zalecenie to wynika z występującego w wypadku tych pacjentów zwiększonego ryzyka utraty wzroku. Badanie OCT powinno się również przeprowadzić u osób:

Niekiedy lekarz podaje Pacjentowi specjalne krople rozszerzające źrenice, które mogą spowodować chwilowy światłowstręt i zaburzenia widzenia. Z tego względu po zakropleniu oczu nie powinno się prowadzić pojazdów mechanicznych. Przybądź więc do kliniki z osobą towarzyszącą, która odwiezie Cię bezpiecznie do domu.

Przed wykonaniem badania należy zmyć makijaż oka. Na około 15-twenty min przed rozpoczęciem analizy lekarz może podać pacjentowi krople rozszerzające źrenice. Powodują one nieostre widzenie przez kilka godzin po badaniu, dlatego zdecydowanie odradza się w tym czasie prowadzenie samochodu.

Nieinwazyjność badania OCT oka sprawia, że powrót do normalnego funkcjonowania następuje bardzo szybko po zakończeniu czynności diagnostycznych. Pacjenci muszą mieć jednak świadomość, że w wyniku podania kropli rozszerzających źrenice będą doświadczać zwiększonej wrażliwości na bodźce wzrokowe, przede wszystkim światło, i ogólnego pogorszenia widzenia.

Badania, na które kierują specjaliści, zawsze powinny być wykonywane jak najszybciej – chyba że sam lekarz radzi inaczej. Narząd wzroku jest bardzo ważny i nigdy nie należy ignorować wizyt kontrolnych ani żadnych niepokojących sygnałów, które nam wysyła.

Wymagana jest współpraca ze strony pacjenta, który proszony jest o patrzenie we wskazywanym kierunku. Wykonanie zdjęć dokumentujących stan siatkówki czy nerwów wymaga chwilowego zaprzestania mrugania.

Badanie OCT oka często jest pierwszym etapem diagnozy chorób siatkówki, dlatego często zaleca się jego wykonanie website osobom z chorobami oczu w rodzinie, starszym pacjentom, a także osobom chorującym na cukrzycę lub inne choroby, które wpływają na stan siatkówki.

OCT (Optyczna Koherentna Tomografia) to bardzo nowoczesna, nieinwazyjna i bezkontaktowa technika obrazowania przekrojów tkanek oka takich jak na przykładvertisement: siatkówka, tarcza nerwu wzrokowego czy rogówka. Badanie to jest wykorzystywane we wczesnej diagnostyce schorzeń takich jak jaskra, zwyrodnienie plamki (AMD), zmiany cukrzycowe w siatkówce oka, otwór w plamce, obrzęk plamki czy nowotwory oka.

Badanie OCT – wyniki Wyniki, które uzyskamy, powinien zawsze zinterpretować specjalista. Sam wynik jest zazwyczaj dość obszerny, dlatego niemożliwa jest jego samodzielna interpretacja. Nie ma sensu przeszukiwać stron internetowych w nadziei, że znajdziemy specjalny klucz, który dodatkowo pomoże wystawić sobie samemu diagnozę.

Report this page